Kağıtta Levrek

Kağıtta Levrek

Balık avlanma yasağı 1 ay evvel sona erdi ve balık severler için sezon açıldı. Marketlerde ve balık hallerinde irili ufaklı birçok balık var ve hepsi uzmanlar tarafından en faydalı beyaz et sınıflandırmasına giriyorlar. Biz de en faydalısından bir adet lüferi aldık ve sebzeli kâğıtta levrek kıvamına getirdik. Yağlı kağıt, içine sarılan yiyeceklerin daha çabuk pişmesini, bir nevi koruma kalkanı görevi üstlenerek, yanmamasını ve doğal olarak besin kaybı yaşanmamasını sağlıyor. Alüminyum folyonun ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını hatırlatarak, olabildiğince uzak kalmanızı, dilerseniz önce yağlı kağıda, sonra alüminyum folyoya sarmanızı öneriyoruz.

İçini ve pullarını temizlettiğiniz levreği yıkadıktan sonra tel süzgeçte süzdürün. Fırın tepsinizin içine balığın boyutlarına uygun ölçülerde yağlı kağıt kesip, yerleştirin. Suları süzülen levreği kağıdın tam ortasına aktarın. 1 adet domatesi, 1 adet köy biberini, yarım baş soğanı Bambum bıçak yardımıyla halka halka doğrayın ve levreğin içine dizin. Levreğin üzerine 1 adet defne yaprağı koyun ve Bambum Karabiber öğütücü ile karabiber ve bir fiske tuz serpiştirin. Balığı paketleyerek, fırına verin. 220 derecede yarım saat kadar pişirin.

Pişen levreği yağlı kağıttan ayırın ve birkaç görsel sunum eşliğinde servis edin. Hazırlığı ve pişirme süresiyle toplamda 1 saatinizi bile almayan son derece besleyici bir ziyafet sizi bekliyor. Afiyet olsun.

kagitta levrek Kağıtta Levrek

Etiketler: , ,