Kale Yani Bizim Meşhur Karalahanamız

Kale Yani Bizim Meşhur Karalahanamız

Eğer birkaç tane sağlıkla ilgili yabancı siteye göz atarsanız, “kale” adında bir sebzeye rastlayacaksınız. Nedir bu kale, nerden çıktı demeyin, birçok diyetisyen ve sağlıklı yaşam uzmanı kalenin faydalarından ve içeriklerinden sıkça bahsetmiş, hatta günlük olarak tüketilmesi gerekenler listesinin başına koymuşlar. Dilimizde kale, “kıvırcık lahana”, bir başka değişle, “karalahana” olarak adlandırılıyor.

Kısaca Karadeniz halkıyla bütünleşmiş karalahanadan bahsediyorlar. Yıllardır yediğimiz karalahana yani. Ülkemizde özellikle Karadeniz’de yetişen ve tüketilen bir bitki, sarması, çorbası ve yemeği yapılıyor. Yabancılar ise, direkt salata malzemesi olarak çiğ tüketmeyi tercih ediyorlar.

Kale yani karalahana tam bir C vitamini deposu, demir, magnezyum, potasyum, kükürt ve kalsiyum içeriğinden ötürü, oldukça şifalı bir bitki. Kansızlığa, kabızlığa, bağırsak kurtlarına ve iltihaplara karşı iyi geldiği, vücut direncini artırdığı biliniyor. Kanser karşıtı bir bitki ve aynı zamanda kan şekerinizi de dengeliyor. Sağlıkçıların, guatr hastalarına dikkatli oranlarda tüketmesini önerdiği karalahanayı, ister çiğ tüketin, ister yemeğini yapın ama mutlaka günlük beslenme listenize ekleyin.  Bambum bıçakla karalahana yapraklarının hiçbir vitaminine dokunmadan keserek, klasik yeşil salatalarınıza bile ekleyebilirsiniz.

Kale Yani Bizim Meshur Karalahanamiz Kale Yani Bizim Meşhur Karalahanamız

Etiketler: , ,