Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Kanın içerisinde oksijen taşıyan, demir-protein bileşimi maddeye hemoglobin ve eksikliğine ise kansızlık deniliyor. Tıbbi literatürdeki adıyla anemi, özellikle kadınların mustarip olduğu sorunlardan bir tanesi. Neden özellikle kadınlar çünkü her ay regl döngüsünün yaşanıyor olması ve bu periyodla birlikte demirin de atılıyor olması, kadınlarda kansızlık nedenleri arasında görülüyor. Elbette sadece kadınlarda değil erkeklerde ve hatta çocuklarda kansızlık sorunu da gözlemlenebiliyor.

Öncelikle kansızlık belirtilerine göz atalım. Eğer, kendinizi sürekli halsiz, yorgun, bitkin ve herhangi bir fiziksel aktiviteye karşı isteksizlik gibi bir sorun yaşıyorsanız, kalbinize sıkışma, nefes alıp vermede sorunlar, üşüme ve titreme gibi durumlar gözlemliyorsanız, bunları kansızlık belirtisi olarak düşünebilirsiniz. Elbette bu konuda yapılabilecek en doğru davranış bir hekime başvurarak, kan testiyle demir rezervlerinizi kontrol ettirmek olacaktır.

Kanımız bedenimizin içinde dolaşım sistemimiz vasıtasıyla hareket eder. Bedenimizdeki her bir hücre için binlerce kilometrelik yolu aşarak gelen kan ise kalbimizin pompalama yapması sonucunda dolaşımı sağlar. Eğer bedeninizde dolaşan kanın anemi gibi yapısal bir sorunu varsa, bütün organlarınız ve hatta hücreleriniz bu problemi bizzat yaşamaya başlarlar. Örneğin beyninize yeteri kadar oksijen gitmez ve baş dönmeleriniz olur. Mideniz sindirimi tam olarak yapamaz, metabolizmanız yavaşlar ve üşümeye başlarsınız. Kısaca kanınızın illaki normal düzeylerde seyretmesi, gereken maddeleri eksiksiz bir şekilde ihtiva etmesi gerekir.

Kansızlık tedavisi sırasında doktorunuz size en doğru müdahaleleri yapacaktır ve siz de farklı sebze ve meyve gruplarını tüketerek kansızlık sorunuyla baş edebilirsiniz. Eğer vejetaryenseniz, et ve sakatat tüketimiyle aranız pekiyi değilse, aşağıda vereceğimiz besinlerle kansızlık nasıl giderilir sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Karalahana: Karalahananın içerisinde bol miktarda klorofil bulunuyor, klorofil ise bedenimizdeki hemoglobini hareketlendirerek, hücrelere oksijenin çabucak taşınmasına fayda sağlar. Ayrıca karalahana, A, K, C ve E vitamini, demir, kalsiyum açısından zengin bir besindir.

İncir: Mineral bakımından en yoğun meyvelerden birisi olan incir, kansızlık sorunu yaşayanların en fazla tüketmesi gereken besinlerin başında geliyor. İçeriğinde bol miktarda demir var. Araştırmacılar muzdan daha fazla potasyum ve sütten daha fazla kalsiyum içerdiğini, kanserli hücreleri küçülttüğü konusunda bilgiler veriyorlar.

Isırgan: Ege otları içerisinde en sevilen bitki ısırgan ve ne şanslıyız ki ülkemiz bir ısırgan otu cenneti. Bahar aylarında tazesini bulunca bol bol zeytinyağlı yemeğini yapabilir, mevsimi dışında ise, kuru ısırgan çayı olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca ısırgan çayının kanı temizlediği, dalak, şeker hastalığı, endokrin sorunları, mide asidi, ishal gibi sorunlara da iyi geldiği kanıtlanmış bulunuyor.

Pancar: Pancar suyu çok iyi bir kan temizleyici ve kan yapıcı özelliğe sahip. Kanın yapısını ve dolaşım sistemini düzenliyor.

Maydanoz:  Yine kanı temizleyen muhteşem bir bitki. Maydanoz en büyük anti inflamatuar ve demirin vücutta çabucak emilmesini sağlayan klorofil içeriyor. Folik asit açısından da zengin bir bitki olan maydanoz, ayrıca idrar söktürücü ve böbrek fonksiyonlarını geliştirici özelliklere sahip.

Ispanak: Demir açısından yüksek bir besin olan ıspanak aynı zamanda C vitamini deposu bir sebzedir. Her iki maddenin ıspanakta bulunuyor olması, demirin bedenimiz tarafından çok çabuk emilmesine vesile olur. Ispanağı sadece yemeğini yaparak tüketmeyin, yeşil salatalara koyacağınız çiğ ıspanak, hem vitamin açısından yüksek değerlere hem de daha fazla demire sahip olacaktır. Bu arada maksimum sağlık için elbette, vitaminlerini yok etmeyen, bambu bıçak kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

kansizliga ne iyi gelir Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Etiketler: , , , ,