Kestane ve Kestane Unu

Kestane ve Kestane Unu

Kestanenin ve kestane ununun popülaritesi son zamanlarda artmaya başladı. Kestane unu, glüten proteinini içermediği için, Çölyak hastalığı olan kişilerde güvenle kullanılabiliyor. Çölyak ince bağırsaklarda meydana gelen bir emilim bozukluğu hastalığıdır. Çölyak hastası olanlar, buğday, yulaf, arpa, çavdar gibi yüksek oranda glüten proteini içeren besinler yediklerinde bir takım sindirim rahatsızlıkları yaşıyorlar. Dolayısıyla çölyak hastalarının yaşamları boyunca glütensiz gıdalardan tüketmesi ve diyetlerine sadık kalmaları gerekiyor. Ülkemizde çölyak hastası olduğunu bilen insanlar kadar, bilmeyen ve hastalığının farkında olmadan yaşayan insanların da olduğu düşünülüyor.

Ilıman iklim bitkisi olan kestane ağacı, sert meyvesini cömertçe çıkarır ve insanlar çağlar boyu kestanenin tadına doyum olmaz lezzetine ulaşmak için, haşlayarak ya da közleyerek tüketirler. Kestane ağacının sağlam ve sert dokusu sebebiyle, özellikle gemicilik sektöründe sıklıkla kullanılır. Hem odunundan, hem de meyvesinden faydalanılan kestane ağacı, Antik dönemde, tahıl yetiştirilemeyen, daha doğrusu buğdayı kolayca yetiştirebilecek alan ve ekipmanları olmayan bölgelerin, ambar deposuydu. Buğdayın olmadığı ülkeler, un elde edebilmek için kestaneden faydalanmışlar ve “pulenta” isimli kestane unundan yapılmış ekmeklerle beslenmişler. Kestane unu birçok ülkenin geleneksel tatlılarında kullanılmış, yüksek besin değerinden ötürü bebek mamalarının içine takviye edilmiştir. Kısaca kestane bu bölgelerin temel besin maddesi haline gelmiştir. Sonraları tahılların kolay ekilir ve biçilmesinin zahmetsizce yapılabilir hale gelmesiyle, kestane sadece zevk için tüketilen bir yemiş olarak kullanılmış, kestane ununun önemi giderek azalmıştır.

Günümüzde ise, kestane unu çölyak hastalarının yardımına koşuyor ve market raflarında sıkça görmeye başladığımız glütensiz ürünler reyonlarında alternatif bir besin olarak yer alıyor. Kestane unu glütensiz unlarda bulunmayan, E ve B vitaminlerini de içerdiğinden birçok çölyak hastası tarafından da özellikle tercih ediliyor.

Sadece çölyak hastaları değil, glüten proteinine karşı alerjiniz yoksa bile, kestane ununu sofralarınızdan eksik etmemenizi öneriyoruz. Kestane unu, yüksek oranda esansiyel amino asitler, demir, folat, E ve B vitamini içeriğiyle, besin değeri oldukça yüksek bir besindir.

Mutfaklarınızda çeşitliliğin olması, farklı besinlerden, farklı vitamin ve minerallerin alınması sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple Bambum ailesi olarak, özellikle çocuklarınız için yapacağınız kek ve kurabiyelerin içine kestane ununda da eklemenizi tavsiye ediyoruz.

kestane ve kestane unu Kestane ve Kestane Unu

Etiketler: , ,