Kış Geldi, Bozalar Çıktı

Kış Geldi, Bozalar Çıktı

Booooozaaaaaa….Soğuk kış gecelerinde bizler sıcacık evlerimizde otururken, uzaklardan yanık ve inceden bir ses belirir. Aslına bakarsanız boza diye bağıran amca, kış mevsimin geldiğinin işaretidir. Geleneksel kıyafetiyle ya da günlük sıradan elbiseleriyle sokak sokak dolaşırlar ve pencereden “bozacı bekle” diyen sesler işitilir. Marifetli elleriyle fincanınızı doldurur, dilerseniz, sarı leblebi ve tarçında verir. Nostaljik, ülkemize özgü bir tavrı vardır bozanın, umarız yüzyıllar boyu da devam eder, kaybolan içecekler arasına karışıp gitmez.

Boza darı irmiğinin şekerle mayalandırılması sonucunda elde edilen bir içecektir. Besin değeri oldukça yüksek olan boza, özellikle A,B ve E vitaminlerini içeriyor.  Anne sütünü ve kalitesini artırır. “Meyhaneciden şahit istemişler, bozacıyı göstermiş” ya da “bozacının şahidi şıracı” gibi atasözlerimizin oluşmasında da Osmanlı zamanında meyhanede satılan bozaların mayalanma sürecinde fazla miktarda tutularak, alkol oranı artırılması sonucunda içki niyetine satıldığı bilinmektedir. Bozada diğer içkiler gibi 4. Murat’ın yasaklarından nasibini alarak yaklaşık 1850’lere kadar yasak içki olarak kalmıştır.

Boza bir seremoni şeklinde sunulur, mutlaka yanına leblebi ve tarçın ister. Çocuklarımıza gazlı içecek, milk shake ya da buna benzer çok da faydası olmayan içecekler vereceğimize, besin değeri oldukça yüksek olan bu geleneksel içeceği ikram edebiliriz. Bambum tepsinin içinde kış gecelerinde, bozanın o muhteşem tadını aile boyu yaşamanız dileklerimizle…

kis geldi bozalar çikti Kış Geldi, Bozalar Çıktı

Etiketler: , ,