Laktozsuz Süt

Laktozsuz Süt

Laktoz duyarlılığı ya da laktoz intoleransı olarak da bilinen sindirim güçlüğü, ülkemizde de çok fazla insanın mustarip olduğu bir rahatsızlıktır. Sütün içinde laktoz adı verilen bir çeşit şeker türevi bulunmaktadır ve bu şeker türevi vücudumuzda ince bağırsaklarda bulunan laktazlar sayesinde çözünürler. Eğer ince bağırsağınızda laktaz enzimi azaldıysa, süt içmek tam bir eziyete dönüşür, sindirim güçlüğü ve şişkinlik yaşasınız.

Bugün piyasada birçok marka, laktozsuz süt üretiyorlar. Türk gıda kodeksi, üreticiye bazı sınırlamalar getirerek sütün içindeki laktoz şekerinin alınması ve belirli oranlarda da laktaz enzimi eklenmesini uygun bulmuştur. Laktozsuz sütün, diğer normal sütlere nazaran daha şekerli olmasının nedeni de budur.

Çoğu insan laktoz duyarlılığının olduğunu fark etmeden yaşar, deneysel olarak bildikleri için, sütten uzak durmaya çalışırlar. Oysaki süt en iyi kalsiyum ve protein kaynaklarından bir tanesidir ve şişkinlik yaşıyorsunuz diye bu muhteşem gıdadan bedeninizi mahrum bırakmamalısınız. Bu yüzden farklı bitkilerin sıvısıyla elde edilen sütleri gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Brezilya cevizi sütü, susam sütü, Hindistan cevizi sütü ve badem sütü bağırsaklarınızda laktoz duyarlılığı yaşamadan tüketebileceğiniz bitkisel süt çeşitleridir.

laktozsuz sut Laktozsuz Süt

Etiketler: , ,