Likopen Zengini Karpuzla Son Günler

Likopen Zengini Karpuzla Son Günler

Karpuzun tadının kaçmasına az kaldı, güneş gidince bu muhteşem meyveye elveda demek zorunda kalıyoruz. Yakın zamana kadar kan şekerini aşırı yükselttiği için, birçok uzman tarafından tefe konulan karpuzun, domates gibi bir likopen kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Likopenler bir çeşit antioksidan ve bunlar vücudumuzda zaman içinde depolanan zararlı serbest radikallerle savaşır. Dolayısıyla da kanserin oluşumuna karşı direnç göstermemizi sağlarlar. Ayrıca son yapılan araştırmalara göre,  karpuzu yeşil çayla birlikte tükettiğinizde, sinerjik bir durum oluşturarak kansere karşı koruma potansiyelini de artırma gibi enteresan sonuçlar ortaya çıkarıyor.

C, A vitaminleri ve betakaroten zengini karpuzdan ortalama bir dilim yediğinizde, günlük C vitamini ihtiyacınızın %24,3’ünü, A vitamini ihtiyacınızın %11’ini karşılamış oluyorsunuz. %92’si su ve %6’sı ise şekerden oluştuğu için, şeker hastalarının kontrollü tüketmesinde fayda var.

Karpuzun çekirdeğinin bütün olarak yutulması, çok düşük bir ihtimal de olsa apandist sorunları yaşamanıza sebep olabilir. Sırf bu sebepten çekirdeksiz karpuzlara yönelmemenizi öneriyoruz. Bambum “sağlıklı ev gereçleri” kullanıcısı, sağlığına ve doğaya saygı gösteren bireyler olarak, karpuzun bir yaz meyvesi olduğunu unutmadan, kışın tezgâhlarda gördüğünüz karpuzların buzhane ya da çekirdeği olmayan her karpuz türünün GDO’lu olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

 Likopen Zengini Karpuzla Son Gunler 225x300 Likopen Zengini Karpuzla Son Günler

.

Etiketler: , ,