Mangalcılar ve Barbekücüler

Mangalcılar ve Barbekücüler

Mangalla barbekü arasındaki fark, seviyelerin yükselmesi ile orantılı bir durum. Mangal, yerdeki iki taşın arasına sabitlenen telle, barbekü ise, havalı, yerden yüksek bir sistemle etlerin pişmesine deniyor. Mangal genellikle çimlerin üzerine serilen örtülerde yenilirken, barbekücülerin illaki açılır kapanır sandalyesi oluyor ve seviye yükseliyor. Kısaca, barbekü yaptığınızda sınıf atlıyorsunuz, başınız göğe eriyor. Her ikisinde de yapılan iş aynı aslında, etler ızgaraya atılıyor ve cız bız pişirilip, mideye indiriliyor.

Yazın bitmesine yakın son barbekü, mangal keyiflerinizi yapacaksanız, bazı hususlara dikkat çekmek istiyoruz. Kömür ateşine maruz kalan yiyeceklerinizin en kanser yapıcı madde sayılan polisiklik aromatik hidrokarbonat kısaca PAH oluşumuna sebebiyet vermesine izin vermeyin. Adı gibi korkunç sonuçlar doğurabilecek bu madde, yüksek ışıl işlemleri sonucunda gıdalarda meydana geliyor. Siz etlerinizi ızgaranıza koyduğunuzda yağları eriyerek ateşin üzerine düşer ve bu sırada PAH oluşarak atmosfere yayılır. En yakınında bulunan etlerinizin üzerine de birikir. Isı kaynağınızdaki kömür ve tozları da pişirdiğiniz besinlerin üzerine yapışabilir ve özellikle mide ve bağırsak kanseri riskini de artırabilir.

Mangal ya da barbeküde pişirmek için özellikle tavuk, balık gibi beyaz etleri tercih edin. İllaki kırmızı et diyenlerdenseniz, yağsız olmasına dikkat edin. Sadece saf odun kömürü kullanın ve kömür közüyle ızgaranız arasında en az 15 cm mesafe olmasına özen gösterin. Eğer bu keyfe sebzeleri de eklemek istiyorsanız, daha evvel yazdığımız Bambum kesme tahtaları ve çapraz kontaminasyon yazısını okuyun ve bu riski ortadan kaldırın. Kısaca çiğ etlerinizle, pişirdiğiniz besinlerin ve ya çiğ tüketeceğiniz besinlerin temasını engelleyin. Aynı kesme tahtasında et ve salata malzemelerini doğramayın. Bunun için Bambum kesme tahtalarının kombinasyonlarından faydalanabilirsiniz.

mangalcilar ve barbekuculer Mangalcılar ve Barbekücüler

Etiketler: , ,