Manuka Balı

Manuka Balı

Manuka honey, Manuka balı, son zamanlarda adını sıkça duyuran manuka ağacının çiçeklerinden elde edilen bitkisel bir baldır. Yeni Zelanda, güneydoğu Avustralya’da yetişen Manuka ağacı ve çiçeklerinden elde edilen Manuka balı, bundan 5 sene evvel FDA tarafından onaylanarak, şifalı bitkiler kategorisine girmiştir. Doğanın mucizevi, her derde deva potansiyeline uygun olarak, ülkemizde de sıkça isminden söz ettireceğini, birçok yalan yanlış firmanın, “Manuka Balı” adı altında türlü içeriklerle piyasaya ürünler sunacağını çok iyi biliyoruz. Bu sebeple manuka balının ne olduğuna, denemeden kullanmadan evvel nelere fayda sağladığına bir göz atalım.

Bitkisel bir bal olan manuka balı, Yeni Zelanda yerlileri tarafından yüzyıllardır anti bakteriyel özelliğinden dolayı, doğal bir pansuman aracı olarak kullanılıyor. İleriki yıllarda, bilhassa cilt sorunlarına karşı, özellikle akne, yanık, sivilce ve batık tırnak tedavilerinde kullanılmış. Enfeksiyon riskini azalttığı gözlemlenmiş. İçeriğindeki yüksek orandaki laktik asit sayesinde, cildi temizleme ve ölü hücrelerden arındırma özellikleri bulunuyor. Yerli halk manuka balını sadece hariciden kullanmamış, bir besin türevi olarak kabul edip tüketmişler. Çok güçlü bir lezzete sahip, hafif acı ve buruk bir tada sahip olan manuka balını, bugün hala test edildiğini ve şifasına neden olan maddelerin incelendiğini hatırlatmak isteriz. Yurt dışında, organik bitkisel bal olarak,2 yaş üzeri çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren, besin takviyesi bir şurup şeklinde satılıyor.

Manuka balı falan anlamam, ne olduğunu bilmediğim besin takviyelerini çocuğuma içermem diyenlerdenseniz,  çam ya da çiçek balının şifa veren özelliklerinden faydalanabilirsiniz.  Bugün piyasada “Doğal bal” kisvesi altında satılan çoğu balın sahte olduğunu hatırlatmak ve satın almadan evvel  “doğal bal nasıl anlaşılır?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

manuka bali Manuka Balı

Etiketler: , ,