Masa Adabına Uygun Bambum Bıçakları

Masa Adabına Uygun Bambum Bıçakları

Tarihin içine doğru yolculuk yaptığımızda, masa ve sofra adabının son birkaç yüzyılda oluştuğunu görerek hayretlere düşüyoruz. Mutfak gereçleri arasında en köklü geçmişe sahip olan bıçak, yapılan her arkeolojik kazıda tahtasından, metaline, fildişinden, mermerine kadar farklı materyallerden yapıldığı görülmüştür. Fakat bıçağın, masa adabına uygun şekilde kullanımı Rönesans yıllarında başlamıştır. Rönesans’tan evvel, et yemekleri sofraya parçalanmadan gelir, herkesin yanında taşıdığı, yemek dâhil her işe kullandığı kişisel bıçağının yardımıyla yemeği parçaladıklarını biliyoruz.

Enteresan bir rivayete göre, yemek bıçaklarının uç kısımların yuvarlatılması, Fransa Kralı 13. Louise’in verdiği bir davet sonrasında, misafirlerin sivri bıçak ucuyla dişlerinin arasındaki et parçalarını çıkarmaya çalışmalarından sonra gerçekleşiyor. Hatta kral, bu davranışı men etmiş ve ülkede üretilen tüm yemek bıçaklarının uçlarının yuvarlatılmasını emretmiştir.

En kibar ve en eski kültürlerden birisi olan Çin’de ise, sofraya bıçak konulmasını tam bir görgüsüzlük olarak görmüş ve yemek masasında kesinlikle bıçak kullanmamıştır. Yemekler hazırlık aşamasında ufak boyutlara getirip, bıçak kullanma ihtiyacını yok ederek servislerini yapmışlar.

Günümüzde kullandığımız envaı çeşit bıçak nikel ve krom alaşımı çelikten üretiliyor. Sap kısımlarına ısıya dayanıklı bakalit aksamlar takılıyor. Tam bir endüstriyel süreçten geçerek soframıza giriyor. Çeliğin besinlerin içindeki vitamin ve mineralleri öldürdüğü, kesilen kısımda bir anlamda çürüme oluştuğu için artık bilinçli tüketiciler Bambum bıçaklarından kullanıyor. Bambu bitkisinin doğal yapısını bozmadan keskinleştirilen Bambum bıçaklarının, yine bambudan üretilmiş Bambu bıçak bileyicisi de var. Bu arada bol vitaminli yemek sonrasında kürdan kullanmanızı öneriyoruz. 13. Louise’i kızdırmayalım.

masa adabina uygun bambum bicaklari 300x188 Masa Adabına Uygun Bambum Bıçakları

Etiketler: , ,