Mertabaniler ve Bambum Sağlıklı Ev Gereçleri

Mertabaniler ve Bambum Sağlıklı Ev Gereçleri

Osmanlı zamanında, sarayın en büyük korkulu rüyası yemek yerken zehirlenmekti. Osmanlının en doğal yapıdaki taş, çömlek ve kilden yapılmış sağlıklı ev gereçleri kullandıklarını da biliyoruz. İşte, bu zehirlenme, bizim anladığımız manada doğal ve ya taze olmayan bir besin maddesini tüketerek değil, yemeğin içine katılan zehirle mümkün oluyordu. Bu derde çözüm bulmak amacıyla, Uzakdoğu’dan getirilen ve Mertebani ismini verdikleri çanaklara besinlerini koyarak yemek yiyorlardı. Mertebaniler içlerine zehirli bir yiyecek konulduğu zaman, iç yüzeyindeki sırrı renk değiştirerek, zehir uyarısı veriyordu. Çok ince yapılı ve narin kâseler oldukları için, Uzakdoğu’dan gelirken,  kırılmaması için taşıyıcılar özene bezene sarıp sarmalayarak getirildiği söyleniyor. Hatta Osmanlı padişahlarının hakkı sayılır bir altın karşılığında, bu çanakların, yemek takımlarını kullandıklarını biliyoruz fakat hiçbir yazılı kaynakta, zehrin bu çanaklar sayesinde anlaşıldığı yazmamaktadır.

Osmanlı padişahları bu devirde yaşasa neler olurdu acaba? Hiçbir zehir, yavaş yavaş, sinsice sağlığımızı tehdit edenler kadar acımasız ve tehditkâr olamaz. Çağın zehri olarak kabul edebileceğimiz, hemen hemen her gün kullandığımız sağlıksız mutfak gereçleri için bir an evvel önlemlerimizi almamız gerekiyor.

Mertabaniler gibi renk değiştirme özelliğine sahip olmasalar da Bambum sağlıklı ev gereçleri, doğadan, tam da doğanın ortasından gelen yapısı sayesinde, kullanıcılara zehirli toksit maddeler saçmadan, kullanım rahatlığı sağlıyor.

Mertabaniler ve Bambum Saglikli Ev Gerecleri Mertabaniler ve Bambum Sağlıklı Ev Gereçleri

Etiketler: , ,