Mono Sodyum Glutamat Tehlikesi

Mono Sodyum Glutamat Tehlikesi

Mono Sodyum Glutamat(MSG) hazır gıda üreticilerin en sevdiği katkı maddelerinden birisidir. Son 20 yıldır üzerine yazılmadık yazı, yapılmadık araştırma kalmadı. Mono Sodyum Glutamat bir kısım bilim adamları tarafından “ en tehlikeli katkı maddesi” olarak kabul edilirken, bazı araştırmalar ise çok fazla dikkate alınmaması gerektiğini söylüyor. Tehlikeli sınıfa girdiğini bugün kabul eden birçok üniversite ise, geçmişte sırf yasal uygulamalardan geçsin diye onay verdiklerini kabul ediyorlar, yani anlayacağınız, herkes işine nasıl geliyorsa, bilimi o şekilde yönlendiriyor. Bedenimizin durmaksızın çalışan bir makine olduğunu düşünürsek, bu makinanın çalışması için gereken enerjiyi besinlerden alırken DNA’sında bulunmayan yabancı bir madde ile karşılaşınca, uzun ya da kısa vadede sorun yaşıyor. Peki, Mono Sodyum Glutamat neden kullanılıyor?

MSG çoğu Çin ve Japon restoranında her masaya, baharatlıkların içine konulan bir çeşit tuzdu. Hatta “Çin tuzu” olarak anılıyor, yeniğiniz her yiyeceğin tadını yoğunlaştırıyor, daha lezzetli hale getiriyor. Hazır gıdaların içine katılmasının en büyük nedeni ise, raf ömürlerini uzatan bir katkı maddesi olduğundandır. MSG katkılı her hazır gıdanın tadına doyum olmuyor, insanın yedikçe yiyesi geliyor. Amerikan nüfusunun ciddi kilo sorunları yaşamasının altında hareketsiz yaşam tarzının yanı sıra, doymak bilmeyen, doyma sürecini algılayamayan bünyeler olduğunu düşünebiliriz ve tabi bunun sorumlusu da, tükettikleri her fast-food, cips, hazır çorba, et- tavuk bulyon, konserve ve diğer hazır gıdaların içinde yüksek oranda bulunan MSG’dir.

MSG’li ürünler etiketlerin üzerinde E 621 ibaresiyle de bulunabiliyor. İşte bu noktada alışverişlerimizde etiket okuma alışkanlığı kazanmamız bir kez daha gündeme geliyor. E 621 içerikli hazır gıdalar, doyma, tat alma fonksiyonlarımızı etkileyerek, beynin doyma sinyalleri vermesini engelliyor. Sürekli daha fazla tat almak, daha fazla yemek istiyorsunuz. Tat alma duyunuzda ciddi sorunlara sebep oluyor. Amerika’da ya da Çin’de çoğu Çin yemekleri yapan restoranların camekânlarında “NO MSG” ibareleri görürsünüz, Çin Sağlık Bakanlığı MSG kullanımının fazlalaşması sonucunda ortaya çıkan hastalıkları önlemek amacıyla birçok mekânı kapattığı için, firma sahipleri böyle bir önlem almak zorunda kalmıştır.

MSG, birçok hastalığı tetikliyor ve bunlardan en önemlisi kanser. Belki de en acısı, MSG plasentadan geçebildiği için hamile kadınların ve bebeğinin sağlığını oldukça fazla tehdit edebiliyor. Alzheimer ve Parkinson hastalığının son günlerde fazlalaşmasının altında yatan en önemli tehlike olduğu yönünde bir dolu araştırma var. Sağlığına dikkat eden Bambum kullanıcılarına en başta MSG olmak üzere, katkı maddelerinden uzak durmalarını öneriyoruz.

mono sodyum glutamat tehlikesi Mono Sodyum Glutamat Tehlikesi

Etiketler: , ,