Narın Faydaları

Narın Faydaları

Narın faydaları için lokman hekime danışan bir tüccar, şöyle bir cevap alır. “narı alıver, içine salıver, bulursun şifasını, yekünde devasını”. Tüccar narını yiyedursun, bugün narın faydaları hakkında sayısız çalışmalar yapılıyor ve ortaya çıkan sonuçlar ise oldukça umut verici. Eskiler narın faydalarından yararlanırken aynı zaman da kutsal bir meyve olduğunu düşünerek, geleneksel adetlerinin içine sokmuşlar, bereket getirdiğini düşünmüşler, özellikle ev ve evlilikle ilişkilendirerek çeşitli ritüeller halinde kullanmışlardır. Yeni evlilerin yatağının üzerine saçmışlar, aşure ve diş buğdayına eklemişler, hatta el emeği göz nuru birçok sanat eserine işlemişler. Ayrıca nar, Kuranı kerimde ve diğer kutsal kitaplarda cennet meyvesi olarak geçiyor.

Narın faydaları en başka içindeki C, A ve E vitaminlerinden geliyor. Mideyi kuvvetlendiriyor, yüksek bir lif ve folik asit kaynağı. Ayrıca vücudumuzda biriken serbest radikallere karşı bir savaşçı, güçlü bir antioksidan. Kandaki kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolünü düşürüyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonrasında Alzheimer hastalığından korunmak için kullanılıyor. Düşük kalorili ve oldukça lezzetli olan nar, hafif buruk ekşi aromasıyla hemen her yemeğe, tatlıya yakışıyor.

Narın bir çeşidi olan cin narı, kabuklarından ve zarından ayırıp bakır kazanlarda kaynatılması suretiyle yapılan nar ekşisi ise, özellikle güney bölgelerimizdeki birçok yemeğin içine girerek şahane bir lezzet oluşturuyor. Salatalarda, kısırda, kuru dolmada ve yöresel birçok yemeğin içinde kullanılan nar ekşisi, bugün marketlerde bazı firmalar tarafından glikoz, sitrik asit ve nar aroması karıştırılarak elde edilmiş haliyle satılıyor. Nar ekşili sos diye yazanlarda var. Bambum kullanıcılarına nar ekşisi kullanırken dikkat etmelerini ve güvendikleri bir yerden almalarını öneriyoruz.

narin faydalari Narın Faydaları

 

Etiketler: , ,