Neden Bambum Karabiber Öğütücü Kullanmalısınız?

Neden Bambum Karabiber Öğütücü Kullanmalısınız?

Karabiber birçok yemeğin içine, tatları ayrıştırmaya ve bir nebzede olsun yemeğe acılık katmak için kullanılan bir çeşit baharat türüdür. Olgunlaşmadan koparılıp ve tekniğine uygun bir şekilde kurutulup öğütüldükten sonra sofralarımıza ulaşıyor.  Sağlıklı beslenmeyi kafasına koyanlar, karabiberin kurutulmuş meyvesinden alarak, Bambum Karabiber Öğütücüsüne koyuyor ve evde kendi değirmeniyle öğütme işlemini gerçekleştiriyor. Karabiber imalatının son aşamasını evde bizzat kendisi üstleniyor. Peki, neden Bambum Karabiber Öğütücü kullanıyorlar? Hazırı var, üstelik çekilmiş, plastik poşetin içinde direkt uğraşmadan yemeğe katılabiliyor. Şimdi nedenini açıklayalım.

Değindiğimiz gibi imalatın son aşamasını yani toz haline getirmeyi kendimiz yapıyorsak, bir nevi işlem süresini, işçiliğini ve maliyetini düşürmüş sayılmıyor muyuz? Yani toz karabiberin, tane karabiberden çok daha fazla para etmesi gerekmiyor mu? Peki, neden toz karabiber en az %30 daha ucuz satılıyor? Çünkü toz halinde aldığınız karabiber tanelerini öğütürken içine irmik, taş, zeytin çekirdeği ve bazı farklı atıkları karıştırıyorlar. İşçilik artsa bile malzemeden çalındığı için daha ucuza satılıyor.

Toz karabiber kokladığınızda keskin ve burnunuzu yakan bir kokuya ve gri tonlarında bir yapıya sahiptir. Ayrıca karabiber anında öğütülünce daha fazla koku ve daha fazla aromayı açığa çıkarır. Toz karabiber vakumlu bir ortamda bile saklansa, anında öğütülen kadar keskin yapıya sahip olmaz. Dolayısıyla hem sağlık yönünden, hem de az biraz gastronomi bilgileri ışığında Bambum Karabiber Öğütücü kullanmalısınız.

neden bambum karabiber ogutucu kullanmalisiniz 300x217 Neden Bambum Karabiber Öğütücü Kullanmalısınız?

 

 

Etiketler: , ,