Nişasta Bazlı Şekere Dikkat

Nişasta Bazlı Şekere Dikkat

Şekerin en sağlıklı üretim hammaddesi pancardır ve ülkemiz dünya pancar üretiminde 4. Sırada yer alıyor. Fakat nişasta bazlı şekerler, pancardan elde edilen şekere nazaran daha ucuz olduğu için, birçok üretici tarafından tercih ediliyor.

Peki, nişasta bazlı şeker nedir ve nasıl üretiliyor? Sanayiciler, nişasta bazlı hammaddeleri mısır, buğday ve patatesten elde ediyorlar. Kimyasal süreçlere giren bu besinlerden genel olarak glikoz, izoglikoz ve früktoz hatta türevleri meydana çıkıyor. İnsanlar bu kimyasalları direkt marketten gidip almasalar da, hazır şekerli gıdaların içerisinde bulunduğu için fark etmeden tüketiyorlar. Tatlandırıcılar başlığı altına toplayabileceğimiz bu katkı maddeleri özellikle çocuklarımızın çok sevdiği hazır gıdaların içinde bulunuyor: dondurma, şekerlemeler, çikolatalar, unlu mamuller, alkollü ya da alkolsüz içecekler ve bunun gibi birçok hazır gıda.

Nişasta bazlı şekerler en çok glikoz şurubu formunda, hazır gıdaların içinde bulunuyor. Patates veya buğday nişastası kimyasallarla parçalanıyor ve yapay bir forma sokuluyor. İnsan sağlığı açısından son derece zararlı ve beyaz şekerden daha da tehlikeli bir yapay tatlandırıcı diyebiliriz. Mısır şurubu yine mısırın kimyasallarla parçalanması ile elde ediliyor. Sanayiciler daha da ucuza imal edebilmek için genetiği değiştirilmiş GDO’lu mısırları kullanıyorlar. Yine hazır gıdaların pek çoğunda kullanılan aspartam ise, kanserojen etkiye sahip, petrol türevi maddeler içeren bir tatlandırıcıdır. Bu saydığımız tüm yapay kimyasalları, karaciğer algılayamıyor ve direkt kana karıştırıyor, işte kriz tam da o nokta da başlıyor.

Sağlığına dikkat eden Bambum kullanıcılarına, olabildiğince evde kendilerinin hazırladığı, doğal besinlerle beslenmelerini ve nişasta bazlı şeker içerikli hazır gıdalar kullanmamalarını, etiket okuma alışkanlığı kazanmalarını öneriyoruz. Evde beyaz şeker tüketiminden ziyade meyvelerden ve baldan alacağınız ham şekeri veya en kötü ihtimalle esmer şekeri tüketmeniz, sizi ve ailenizi birçok hastalıktan koruyacaktır.

nisasta bazli sekere dikkat Nişasta Bazlı Şekere Dikkat

Etiketler: , ,