Okul Yemek Listelerini ve Kantinlerini Kontrol Ediyor musunuz?

Okul Yemek Listelerini ve Kantinlerini Kontrol Ediyor musunuz?

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Hangimiz çocuğumuzun okulda neler yediğini ve içtiğini kontrol ediyoruz? Maddi gücümüzü zorlayarak verdiğimiz özel okullara ya da mahalle okullarına gönderdiğimiz çocuklarımız için tek kaygımız, girebileceği üniversiteler olmamalı. En güzel İngilizceyi, en iyi matematiği, en bilimsel araştırmaları yaptıklarını vaat eden birçok okul reklamı döner durur ama hiç birisi “kantin ya da yemekhane” düzeninden bahsetmez. Oysaki en doğru sözü atalarımız en başından öğütlemişler bizlere,” sağlam kafa, sağlam vücut”.

Milli Eğitim Bakanlığı çocuklarda ve gençlerde hızla artan obezite sorununa önem alarak, geçen ay tüm okulların uymasını istediği bir genelge yayımladı. Genelgenin bir bölümü şu cümlelerden oluşuyor.

Eğitim kurumlarımızın, yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri dâhil olmak üzere kantinleri, çay ocakları, büfeleri, v.b. yerlerde, çocukların dengesiz beslenmesine şişmanlığa (obezite) sebep olabileceğinden, doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan (enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler ve kolalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışları yapılmayacak, otomatik satış yapan makinelerde bulundurulmayacaktır. Bunların yerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satış yapılabilen meyve bulundurulacaktır.”

Çok hassas ve mutlaka her velinin de titizlikle üzerinde durması gereken bir konu. Veliler olarak, yemekhanede çıkan her yemeği sorgulamalı ve her gün yemek listelerini kontrol etmeliyiz. Çocuklar ve gençler yeme içe alışkanlıklarını edindikleri bu yaşlarda, gereksiz kalori alınımına ve yanlış beslenme düzenine alışmamaları gerekiyor.

Sağlıklı ev gereçleri” üreticisi Bambum ailesi olarak, özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin öncelikle iyi beslenerek, güzel bir öğretim yılı geçirmelerini temenni ediyoruz.

Okul Yemek Listelerini ve Kantinlerini Kontrol Ediyor musunuz Okul Yemek Listelerini ve Kantinlerini Kontrol Ediyor musunuz?

Etiketler: , ,