Organik Ürün ve Bambum Baharatlık

Organik Ürün ve Bambum Baharatlık

Organik ürün son zamanlarda en çok tartışılan ve bilinçli tüketicilerin, çok fazla talep ettiği bir unsur olmaya başladı. Sık kullandığımız ot ve baharatları bile, böceklenme olmasın ve hava almasın diye, anti bakteriyel Bambum baharatlıklarına stokluyoruz. Artık evlerimize organik yazısı olmayan hiçbir ürünü sokmamaya başladık. Firmalar hatta semt pazarındaki esnaf bile pazarlama stratejilerini “organik” kelimesi üzerinden yürütüyorlar. Fakat artık bazı pazarlama taktiklerinde, büyük firmalar bile ipin ucunu kaçırmış durumdalar ve tabiri caizse “Allahın dağından” toplanan otlara bile, organik ibaresini yapıştırıveriyorlar. Pek çok semt pazarında görmüşsünüzdür, etiketlerin üzerinde, organik adaçayı, organik biberiye, organik papatya, kuşburnu, ebegümeci, kızılcık, organik böğürtlen yazar.

Bu bitkilerin hiç birisi, tarlaya ekilen ve sonra zamanı gelince hasat edilen ürünler değildir. Doğada kendiliğinden ürerler, tohumla ve dikimle alakaları yoktur. Bu ürünler toplayıcılar tarafından teker teker manuel bir şekilde toplanır ve semt pazarlarına ya da market raflarına koyulur.

Burada tek dikkat edilmesi gereken husus, yukarıda bahsettiğimiz ürünlerin nereden toplandığıdır. Şehrin tam ortasından, park bahçeden ya da araç egzoz dumanını sıkça soluyan bir alandan ya da türlü çevre kirliliğinden nasibini almış çevrelerden toplanıyorsa sorun yaşanabilir. İnsan habitatından, fabrika ve farklı endüstriyel arazilerden uzakta, belirli rakım üstünde kendiliğinden üremiş otlar olması gerekmektedir. Sırf organik ibaresi yazıyor diye, bu otlara bir dolu para vermeyin. Her hangi bir seyahatiniz sırasında, köylü pazarlarından güvenilir esnaftan, alışveriş yapmanız en mantıklısı olacaktır.

Adaçayını Egeli bir köylüden alın ve en organiğinden Bambum baharatlıklarınızın içine stoklayın. Bambum baharatlıkları, aynı aromatik kokusunu, şifalı vitamin ve minerallerini çok uzun süre muhafaza edecektir.

organik urun bambum baharatlik 300x199 Organik Ürün ve Bambum Baharatlık

Etiketler: , ,