Portakal Çanağında Barbunya

Portakal Çanağında Barbunya

Barbunya fasulyenin bir cinsi olmasına rağmen, daha şehirli ve daha ziyafet sofralarına uyan bir bakliyattır. Kuru fasulye, pilav ikilisinden kendisini sıyırır ve zeytinyağlı soğuk meze şeklinde birçok masada yer alır. Barbunyayı klasik zeytinyağlı gibi pişiriyoruz fakat sunum aşamasına geldiğimizde domates sosunun tabağa bulaşması hoş bir görüntü vermediği için, tam da kışın ortasında bol bol bulabileceğimiz portakalların içinde ikram edeceğiz.

Bambum’cular olarak yazın hiç boş durmayıp, kışa hazırlık yaptığımız ve derin donduruculara istiflediğimiz barbunyalardan bir poşet çıkarıyoruz. Düdüklü tencerenize sızma zeytinyağını koyun, soğanları yemeklik doğrayın, havuçları küp küp ekleyin. Ev salçası ve yine yazdan hazırladığınız domates konservenizden biraz ekleyip en son barbunyaları koyun. Düdüklü tencerede 10 dakika pişirin.

Bu sırada portakalları Bambum bıçakla ortadan ikiye kesin ve içlerindeki sulu meyvesini çıkartın. Portakallar sadece çanak şeklinde kalsın. Çanak portakalların dış kısımlarına karanfiller saplayarak süsleyin. Karanfil yoksa top karabiber de kullanabilirsiniz. Zeytinyağlı barbunya piştikten sonra ılımasını bekleyin ve çanakların içine doldurun. Dereotunu incecik kıyın ve her bir çanağın üzerine serpiştirin. Bambum tepsiye aktarıp ikram edin. Afiyet olsun.portakal canaginda barbunya Portakal Çanağında Barbunya

portakal canaginda barbunya1 Portakal Çanağında Barbunya

Etiketler: , ,