Sadakat İksiri Bambum Kaşıkları

Sadakat İksiri Bambum Kaşıkları

Kaşık kullanımın 1560’lara kadar yaygın olmadığını, hatta Türk kültüründe, kaşık yerine yufkayı kullandıklarını biliyor muydunuz? Yufka kürek şekline getirilip, sofradaki yemek her ne ise, daldırılıp ağıza götürülüyormuş. Bu sadece bize ait bir kültür değil. Eski Yunan dilinde, kaşık sözcüğü “mistron” yani, yuvarlatılmış, içi çukurlaştırılmış ekmek anlamına gelmektedir. Demek oluyor ki hemen hemen bütün kültürler, kaşık kullanma gereksinimi duymamışlar ve yemeklerini ya elle ya da ekmek ve benzeri yiyeceklere sarmalayıp yemişler.

Avrupa’da ise, 16. da bile soylu çevreler, kâselerine konan çorbalarını kafalarına dikerek içmişlerdir. Ortada konan büyük tabaktan yeme alışkanlığı kaşığın artık bir ihtiyaç olarak algılanmasına sebep olmuş ve insanoğlu kepçe niyetine kullandıkları aletlerin ufaklarını üreterek, ilk kaşık denemelerini yapmıştır.

Anadolu kaşık kavramına çok önem vermiş ve ağaçtan kaşıklar oyularak, gerek süs eşyası, gerekse geleneksel birçok âdetin içine sokmuştur. Kaşık duada, kaşık niyazda, kaşık havası ve günümüzde de sık sık kullandığımız kaşık düşmanı deyimini oluşturmuşlardır. Kaşık düşmanı; Evlerinde hiçbir eksiği olmayan kadınların, evdeki tüm kaşık, tabak gibi aletleri fakirlere dağıtarak, kocalarından yenilerini talep etmesinden çıkmış bir deyimdir. Sürekli evin eksiğini tamamlamaya çalışan erkekler ise bir daha evlenmeye illallah diyerek, mevcut izdivacına sadık kalırlarmış. Kaşık düşmanı deyimi ne kadar doğrudur bilemiyoruz ama günümüzde hiçbir kadının Bambum kaşıklarını fakirlere dağıtarak sadakat sağlamaya çalıştıklarını düşünmüyoruz.  Bambum kaşık setlerinden alarak ya da mutfağınızdakini elden çıkarmayarak , eşinize kaşık düşmanı olmadığınızı, sadakatine son derece güvendiğinizi kanıtlayabilirsiniz.

sadakat iksiri bambum kasiklari 300x199 Sadakat İksiri Bambum Kaşıkları

Etiketler: , ,