Sağlıklı Evler ve Bambu Halı

Sağlıklı Evler ve Bambu Halı

Son zamanların en trend malzemesi olan bambu bu seferde “Yeşil halı” olarak karşımıza çıkıyor. Yeşil halı olarak adlandırılmasının nedeni ise Her yönüyle doğal bir malzeme olan bambu bitkisinden üretilmiş olmalarıdır. Mesozoik zamandan beri dünyamızda bulunan bambu,  en eski kökene sahip bitkilerdendir ve insanlar yüzyıllardır bambu bitkisini çeşitli alanlarda kullanıyorlar. Bambu bitkisinin çevreye ve sağlığımıza olan faydalarını artık çok iyi biliyoruz. Doğaya saygılı ve insan bedenine zararı olamayan Yeşil Halılarda da yine,  dünyanın en hızlı büyüyen, çok yıllık ve odunsu bitkisi bambudan üretiyorlar.

Doğu Asya’da bambu yer döşemesi, bambu halı ve bambu kilim asırlardır kullanılıyor. Günümüzde de bambu halılar, sağlığına dikkat eden, eşyaların hangi maddeden yapıldığına, çevresine ve ailesine zararı olup olmadığına dikkat eden, birçok kesim tarafından tercih ediyor.

Hipoalerjenik ve anti bakteriyel olan bambu halılar, suya ve küfe karşı dayanıklıdır. Çoğu yünlü halılar, zaman içinde içine biriken toksinlerden ötürü, potansiyel bir tehlike oluşturur ve zaman içinde serbest eğilimli, uçucu organik gazları atmosfere yayarlar. Bambu halıların toksin barındırmayan özelliği, onu diğer halılardan üstün tutuyor ve sağlıklı bir yalıtım yapmanıza yardımcı oluyor. Dayanıklılığı sayesinde özellikle sirkülasyonun çok olduğu antre ve koridorlarda da bambu halı favori olarak seçiliyor.

Bambu halılar oldukça yalıtkan olduğu için, hareketi, gürültüyü ve titreşimleri emiyor. Buna ek olarak kaydırmaz bantları, soğuk havayı emici özellikleriyle tam bir yalıtım malzemesi olduğunu söyleyebiliriz. Bambu halılar, yeşil evler için en sağlıklı seçim olacaktır.

saglikli evler ve bambu hali Sağlıklı Evler ve Bambu Halı

Etiketler: , ,