Sağlıklı Kumpir

Sağlıklı Kumpir

Patatesin en güzel hali diyebileceğimiz kumpir, ülkemize komşu Bulgaristan tarafından getirilmiş bir yiyecektir. Bulgar göçmenler 1980’lerin başında, kendi dillerinde ”krumpir” olarak söyledikleri patatesi, közledikten sonra, farklı salata çeşitleri ve soslarla lezzetlendirerek ufak dükkânlarda satmaya başladılar. Dışarıda satılan kumpirlerden çok da hoşnut değilseniz şimdi size oldukça sağlıklı bir kumpir tarifi vereceğiz, hem de çocuklara özel.

Bulabildiğiniz iyi tarımla üretilmiş en büyük boy patatesleri alın ve fırçalayarak bol suda yıkayın. Fırın torbalarının içine ya da pişirme kâğıdına sararak teker teker yerleştirin. Turbo fırında ortalama 220 derecede 45 dakika kadar pişirin. Bu sırada yazdan dondurucunuza koyduğunuz mısırları çözdürün. Kaşar peynirini ve havuçları rendeleyin. Kornişon turşularını küp küp doğrayın. Süslemek için zeytin, domates ve salatalıkları yıkayın.

Patatesler pişince fırından çıkarıp tam ortadan ikiye kesin. (Dilerseniz bu aşamada azıcık tereyağı kullanabilirsiniz. )Çatalın arka kısmı ile kabuğunun içinde patatesleri ezin, kaşar rendelerini de ekleyerek ezmeye devam edin. Patatesin sıcaklığıyla kaşarlar eriyecektir. Mısırları, rendelediğiniz havuçları koyun ve süslemek için ayırdığınız sebzelerle çocuğunuzun hoşuna gidecek bir figür yaratın. Zeytinden gözler, salatalıktan kulaklar, domatesten güzel bir dudak yapın ve yanına en köpüklüsünden bir ayranla ikram edin. Afiyet olsun.

 

saglikli kumpir 2 Sağlıklı Kumpirsaglikli kumpir Sağlıklı Kumpir

Etiketler: , ,