Sağlıklı Saç İçin Beslenme

Sağlıklı Saç İçin Beslenme

Sağlıklı saç için beslenmenin rolü çok büyüktür. Saçlar tarih boyunca, her kültürde önemli bir yer edinmiş, özellikle kadınlığın sembolü olmuş metalardır. Kadınlar, saç bakımı için tonlarca para harcayıp, daha canlı, daha parlak, daha bakımlı ve sağlıklı saçlara kavuşmak isterler. Günün modasına göre saçlar kesilir, boyatılır, örülür, bağlanır derken, zaten ölü hücrelerden oluşan saçlar, telafisi olmayan yanıklara ya da kırılmalara maruz kalırlar. Hatta bu işlemler çoğu zaman doku kaybına, saç köklerinin zedelenmesine ve saç dökülmesine neden olur.

İnsan kafasında ortalama 50 cm uzayabilecek saç hücreleri bulunur. Saçların yılda hemen hemen 10 cm kadar uzadığını düşünürsek, saç uzatmak oldukça zaman alan bir süreç. Ayrıca saçlar bir nevi sağlığın aynası, sağlıklı bir bedenin simgesi olduğu için, hem uzun hem sağlıklı saçlara sahip olabilmek, doğru besinleri tüketmekle gerçekleşebilir. Saçlar kafatasımızın üzerinde bulunan saçlı dokudan çıkıyorlar. Bu dokunun hemen üzerinde sebum adı verilen bir tabaka bulunuyor. Sebumun kuruması ya da aşırı çalışması, saçları da etkiliyor. Ayrıca kan hücrelerinden beslenen saç kökleri alınan besinlerin faydasıyla, saçları da besleyerek, daha sağlıklı saçlara kavuşmamızı sağlıyor.

Peki, sağlıklı saç için ne yemeliyiz?  Resimde de ayrıntılı olarak yazdığımız, ıspanak, semizotu, brokoli, kuşkonmaz gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, çilek, muz ve narenciyelerin hepsi saçlar için oldukça faydalı sebze ve meyvelerdir. Ayrıca fındık ve fıstığın her çeşidini, baklagilleri ve tahılları günlük beslenme düzeninize ekleyerek, sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

saglikli sac icin beslenme Sağlıklı Saç İçin Beslenme

Etiketler: , ,