Salçalardaki Tehlike

Salçalardaki Tehlike

Kış mevsiminin gelmesiyle yemeklerimizin çoğuna domates yerine salça koymaya başladık. Bazılarımız arı gibi çalıştı yaz mevsiminde domates konservesi yaptı, hatta kendi salçasını yapanlar bile oldu. Domatesin tadını seven bir millet olarak, cömert bir şekilde hemen hemen her yemeğin içine eklediğimiz salçalar, eskiden nasıl yapılıyordu? Önce domatesler soyulur, doğranır, ardından kazanlarda kaynatılır. Kevgirden geçirilerek, posa kısmına tuz eklenir ve bol güneş gören bir yere konularak harmanlanıp kurutulur. Kıvama gelen salça kavanozlara alınır ve saklanır. Yüzyıllardır salça bu şekilde yapıldı. Dikkat ettiyseniz içine domates ve tuz dışında herhangi bir madde koymadık, güneşin etkisinden faydalandık. Sonuç olarak 1 kilo salça elde edebilmek içinse, ortalama 6 kilo domates kullanmak zorunda kaldık. Aslına bakarsanız salça kelimesini etimolojik olarak incelersek, Yunanca “saltsa”, İtalyanca “tuzlu” anlamına gelen “salsa” kökeninden geldiğini görüyoruz.

Peki, bugün market raflarında gördüğümüz, katkısız! ve tuzsuz salçalar nasıl yapılıyor? Üstelik nereden baksanız hepsinin 2 sene gibi raf ömürleri var. Tuzun koruyuculuğundan faydalanmadan, nasıl hem katkısız, hem de tuzsuz salça üretebiliyorlar? Avrupa Birliği mevzuatı ve Türk Gıda Kodeksi’nin belirlediği oranlarda salça üretimi sırasında laktik asit, balik asit ve asetik asit kullanıyorlar. Bu maddeler katkı maddesinden sayılmıyor mu? Eğer aldığınız salça güvenilir bir firmanın değilse, içine hak arasında oldukça masum görünen salça tozu yani, Salisilik asit eklenir. Salisilik asit ise, bir çeşit organik asittir ve aspirinle benzer özellikler taşır.

Bugün salça firmalarının domatesi en ucuz zamanında, kilosunu 50 kuruşa aldığını düşünelim. (50 kuruşa satılan domatesin ne kadar iyi tarımla üretildiğini siz düşünün!, 50 kuruşa domates az çok matematik bilen herkes tarafından mümkün olamayacak bir fiyat olduğu anlaşılır. 50 kuruşa alınan domates, 1. GDO’lu tohumdandır, 2. Herbistlerin bocalandığı bir domatesdir.). 1 kg salça yapımı için sadece domatese 6 kilodan 3 TL gibi bir para ödemeleri gerekir. Birim maliyetini %30; işletme, imalat ambalaj giderlerini %35; genel yönetim giderleri, Arge ve işletme maliyetlerini %30 ve her salçadan %10 kar payı eklersek, 1kg domates salçasının en az 10 TL’ye satılması gerekir. Lütfen piyasada satılan domates salçalarının fiyatlarını kontrol ediniz.

Bir de salça ambalajlarının üzerinde briks yani konsantrasyon oranları yazıyor. Konsantrasyon oranı ne kadar az ise, salça bir o kadar kaliteli ve daha fazla domates kullanılarak yapılmıştır manasına geliyor. Aslında üşenmeden ya yazın nimetlerinden faydalanıp salça yapmak ya da kendi yaptığınız domates konservelerini kullanmak en sağlıklı olanıdır. Bambum kullanıcıları, salçalara ve sağlığınıza dikkat edin.

salcalardaki tehlike 300x300 Salçalardaki Tehlike

Etiketler: , ,