Sarımsak Neden Bambum Havanda Dövülmeli?

Sarımsak Neden Bambum Havanda Dövülmeli?

Sarımsak en eski Mısır tabletlerinde bile faydasından bahsedilen, modern tıbbında deneysel çalışmalarından sonra şifası kabul görmüş mucizevi bir besindir.  Gizek Piramit’inin yapımında çalışan işçilere bol miktarda sarımsak yedirildiği, Mısır’dan Anadolu’ya geldiği ve Haçlı seferleriyle de en son Fransız mutfağına girdiği biliniyor. Mikrop kırıcı, iştah açan, yaraları iyileştiren, tansiyon düşüren özellikleriyle birlikte,  öksürük, tifo, damar hastalıkları, saç ve diş sorunlarına da çare olduğu bilinmektedir.

Ülkemizde özellikle yoğurdun içine karıştırılarak yenen sarımsağın, mucizevi şifasından faydalanabilmek için, döverek tüketmek gerekiyor. İçinde barındırdığı Allicin maddesi ancak dövüldüğü zaman, sarımsağa has kokusunu ve besleyici değerini ortaya çıkarıyor. Sarımsağı dövdükten 20 saniye sonra açığa çıkan Allicin enzimi, yaklaşık 1 gün sonra ise değerini kaybediyor bu sebeple, sarımsağı hemen tüketmeden evvel dövüp hazır hale getirmemiz gerekiyor.

Metalin sebze ve meyvelerin vitaminlerini nasıl öldürdüğünü artık çok iyi biliyoruz. Pratik, ufak sarımsak rendelerini kullanarak hem Allicin enziminin ortaya çıkmasını önlüyor, hem de vitamininin kaybolmasına sebep oluyoruz. Yemeğin, salataların ve yoğurdun baş tacı olan sarımsağın şifasından tam olarak faydalanabilmek için Bambum Havanlarını kullanmanızı ve sarımsağı döverek tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Sarımsak Neden Bambum Havanda Dovulmeli 300x199 Sarımsak Neden Bambum Havanda Dövülmeli?

Etiketler: , ,