Soğanın Faydaları

Soğanın Faydaları

Hemen hemen yaptığımız her yemeğin içine koyduğumuz soğan, Türk halkı tarafından oldukça fazla sevilen bir sebzedir. “Ekmeksiz soğansız, hayatın tadı yok” derken şair, sanki tam Türk ağız tadını tasvirlerken, yemeklerimizin vazgeçilmez sebzesini baş tacı etmiştir.  Salataların içine, balığın ve özellikle bulgur pilavının yanına cömertçe koyduğumuz soğan, sadece tadının güzelliğiyle değil, şifasıyla da dikkat çeken bir sebzedir.

Soğan doğal bir antibiyotik ve ağrı kesici özellikleri olan bir bitkidir. Yaprak kısımlarına taze, yeşil soğan, kök kısmına da kuru, baş soğan diyoruz. Soğan, kan basıncını düzenlediği için, uzmanlar özellikle yüksek tansiyon hastalarının tüketilmesini öneriyor. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendiriyor ve direncini artırıyor.

Mikrop öldürücü özelliğinden dolayı birçok fitotepapi uzmanı, soğan kürlerini, özellikle kadın hastalıklarında kullanıyor. Polikistik over sendromu tedavisinde soğan kürlerinin çok faydalı olduğunu, miyom ve kistlerin oluşumunu engellediğini savunuyorlar.

Kemik yoğunluğunu artırdığı, kolesterolü düşürdüğü ve anti bakteriyel özelliğinden dolayı bağırsak florasını yenilediği yönünde de birçok araştırma yapılmıştır.

İster doğrarken gözleriniz sulansın, ister yedikten sonra kokusundan rahatsız olun ama mutlaka soğanı her yemeğinizin içine koymaya ve tadının yanında şifasından da faydalanmaya devam edin.

soganin faydalari Soğanın Faydaları

Etiketler: , ,