Sufle Tarifi

Sufle Tarifi

Sufle Fransızlara ait bir tatlı çeşididir. -Soufflé yani kabarmış, şişmiş manasına gelir ve iyi bir suflenin, hacminin 2 hatta 3 katı kadar şişmesi beklenir. Çoğu zaman restoranlar da bu kabaran şaheseri tadabilmek için ortalama yarım saat kadar beklemek gerekiyor. “Ben beklemem, eşimi de bekletmem, çocuğumu da” diyenlerdenseniz, alın size en pratiğinden, en güzelinden, en gönül fetheden sufle tarifi. Baştan belirtelim bol bol kâse kirleteceksiniz.

Fırınınızı 190 dereceye ayarlayıp çalıştırın. Fırın tepsisinin içine 6 adet sufle kabı koyun ve her bir kabı önce tereyağı ile sıvayın sonra içlerine toz şeker serpiştirin.

120 gram çikolatayı parçalayın ve bir sos kabına, üzerinde 30 gram kadar tereyağını koyun. Su dolu bir tencerenin içine çikolatalı tereyağlı kabı yerleştirin ve benmari usulü eritin.

Ocağın bir başka gözüne, 3 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı su ekli tencereyi koyun, şeker eriyene kadar pişirin.

İki ayrı kap alın, 4 adet yumurtanın sarılarını ve beyazlarını ayırın, kaplardan birinde beyazlar, diğerinde sarılar olsun. Yumurtanın sarılarına 1 paket vanilya ekleyin çırpın. Sonra erittiğiniz şekeri ilave edin ve en sonra benmari usulü eriyen çikolataları ekleyip iyice karıştırın.

Yumurtaların beyazlarının olduğu kaba bir fiske tuz ekleyin ve tel çırpıcı ile çırpın.  Köpük köpük ve bembeyaz olan yumurta beyazlarına 1 yemek kaşığı pudra şekeri ve 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyip tekrar çırpın.

Çikolatalı karışımın içine, çırptığınız yumurta beyazlı karışımı oldukça yavaş hareketlerle ekleyin. Kesinlikle çırpmayın, sadece malzemelerin karışmasını sağlayın ama çok yavaş döndürün.

Kapların içine hazırladığınız karışımı paylaştırıp, sıcak bekleyen fırına verin ve zaman tutun. Tam 13 dakika sonra suflelerinizi fırından alıp, Bambum tepsinize yerleştirin. İsterseniz yanına krema koyun, isterseniz üzerine pudra şekeri dökün ama mutlaka bulaşıkları eşinize bırakın. Afiyet olsun.

sufle tarifi 1 298x300 Sufle Tarifisufle tarifi 2 300x300 Sufle Tarifi

 

sufle tarifi Sufle Tarifi

 

Etiketler: , ,