Türk Kahvesi Kültürü

Türk Kahvesi Kültürü

Türk Kahvesi Osmanlı zamanından kalma geleneksel içeceklerimizden bir tanesidir. Kanuni Sultan Süleyman zamanında, Habeşistan valisi Özdemir Paşa sayesinde, gelen kahve taneleriyle tanışan Osmanlı İmparatorluğu, kahveyi çok sevmiş ve kısa sürede sıkça kullanmaya başlamıştır. Hatta saraylarda sadece usulü ile kahve yapılması için Kahvecibaşı göreve alınmıştır. Zaman içinde halk arasında da tadının sevilmesi, kahveyi iyice yaygın bir hale getirmiş ve Türk kahvesi kültürü günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

İnsanların kahve içmek için toplandıkları kahvehanelerde, sohbetin koyulaşması ve kötü niyetli eşrafın kahvehanelerdeki insanları devlet aleyhine telkinlerde bulunması sonucu, halkın ufakta olsa ayaklanmalarına ve örgütlenmelerine yol açmıştır. Bunun sonucunda bir süre kahvehaneler kapatılmış ve kahve yasaklanmıştır. Sosyalleşmenin kısıtlanması ve dindarlığı artırmak amacıyla kapatılan kahvehaneler,  tarihteki en büyük cezasını 1633 yılında alarak, beraberinde tütüne de ceza konulmasıyla, tebdil-i kıyafet gezen padişahın çarşı pazar gezerek kontrol yapmasına sebep olmuştur. Özgürlüğüne ancak 4. Mehmet zamanında tekrar kavuşabilmiştir.

Türk kahvesi kültürü, diğer kahve kültürlerine göre farklılıklar gösterir. Türk kahvesi, sadece Arabica cinsindeki kahve çekirdeklerinden üretilir ve asıl özelliğini kavurma sırasındaki işlemlerden alır. Kavrulma sonrasında çok ince yani ortalama 100 mikron ölçüsünde çekilir ve kahvenin nemli kalması sağlanır. Eğer kahveniz köpürmüyor ve aşırı tortulu kalıyorsa, bu kahvenin usulüne göre işlenmediği manasına gelir.

Türk kahvesi içeriğinde yüksek dozda kafein bulundurduğu için nöral uyarıcıdır ve kalp ritmini artırır, idrar söktürür ve hazmı kolaylaştırır. Alışkanlık yapan kahve, uzun süre ve aşırı dozda kullanıldığı takdirde titreme, uykusuzluk ve sinirliliğe sebep olur.

turk kahvesi kulturu Türk Kahvesi Kültürü

Etiketler: , ,