Turşularınız Hazır mı?

Turşularınız Hazır mı?

Turşuyu sevmeyen var mıdır acaba? Kuru fasulyenin yoldaşı, türlü soğuk mezelerin ve süslemelerin baş tacı. Sirkeye yatırılmış sebze manasına gelen turşu, ekim ayına kadar maharetli eller tarafından boy boy kavanozların içine eklenerek hazırlanıyor.  Gıda saklama yöntemleri içerisinde belli başlı yeri olsa da, sofralarımızdan eksik etmediğimiz turşuların aslına bakarsanız hiçbir besin değeri yok.

Sirkeli, sarımsaklı, kaya tuzlu suların içerisinde belirli süre bekletilen sebzeler ne yazık ki posa kıvamına gelerek, fazla tüketildiğinde faydadan çok zarar getiriyor.  Sağlıkçıların günlük 5 gram kadar tuz tüketilmesini önerdiğini bilerek, turşu yeme alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçirmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Özellikle kronik hastalığı olan, böbrek yetmezliği, hipertansiyon ve kalp damar hastaları ayrıca, bebeklerin ve çocukların turşu tüketiminden sakınmaları gerekmektedir.

Sınırlarımızı bilerek tüketeceğimiz turşuların üzerinde beyaz zarların oluşmaması için, hava almayan temiz cam kaplara hazırlanması ve ayrıca hazırlık aşamasında bol suda yıkanmış olmaları gerekiyor. Turşunuzu hazırladıktan sonra oluşmasını beklerken, güneş almayan ve serin bir bölgede tutmanız gerekiyor. Ayrıca salamura suyu mutlaka sebzeleri örtecek seviyede doldurulmalı ve sebzeler hep bu suyun içinde muhafaza edilmelidir. Plastik bidonlara turşu kurmamanızı özellikle tavsiye diyoruz. Hazırlık aşamasında sebzeleri doğrarken Bambum Bıçaklarından faydalanabilirsiniz.

tursulariniz hazir mi 300x238 Turşularınız Hazır mı?

 

Etiketler: , ,