Uyku Pozisyonu Kişiliğinizin Aynasıdır

Uyku Pozisyonu Kişiliğinizin Aynasıdır

Uykuya dalarken ya da sabah uyandığınızda bedeniniz hangi pozisyonda oluyor?  Her insanın uyuma şekli birbirinden farklı hatta uyuma ritüeli diyebileceğimiz bazı alışkanlıklarımız bile var. Bazımız mutlaka birkaç satır okumadan uykuya dalamazken, kimileri ise sesten, ışıktan arındırılmış bir ortamda uyumak ister. Yine herkes kendine en rahat pozisyonu alarak, uykuya dalar. Uzmanlar ortalama olarak 10-15 dakika içerisinde şekil değiştirdiğimizi, geceleri yatakta sabit bir pozisyonda yatmadığımızı söylüyorlar.  Uykuya dalma sırasında hangi şekli alıyorsanız, bu pozisyonun kişisel özelliklerinizi de gösterdiğini söyleyen araştırmalar bulunuyor.

Deneklerin %41’i tarafından tercih edilen cenin pozisyonu, aynen anne karnında olduğu gibi dizlerin karına çekilerek uykuya dalma şekline deniliyor. Genellikle hırçın özelliklere sahip olmalarına karşın, empati kurabilen ve sıcak insanlar oldukları gözlemlenmiştir.

%15’i Kütük pozisyonunu tercih etmiş. Bu pozisyonda ise oldukça sosyal, insani ilişkileri kuvvetli ve hayat dolu insanlar oldukları gözlemlenmiş.

%13 nostaljik pozisyonu, genellikle yastığa sarılarak, dizlerden bir tanesi karna çekilmiş şekilde uykuya dalmayı tercih etmiş. Bu da genellikle açık fikirli, lafını esirgemeyen insanlar tarafından tercih edilen bir uyku pozisyonudur.

%8 Asker pozisyonu tercih edenler, genellikle içine kapanık ve korkuları olan insanlar.

%7 serbest pozisyonu yani  yüzüstü ve eller havaya şeklinde yatanlar ise, oldukça neşeli, eğlenceli ve yaratıcı kişiliğe sahip oluyorlar.

%5 denizyıldızı gibi, eller kollar açık ve sırt üstü yatanlar, dış dünyaya açık, empati kurabilen ve çok iyi bir dinleyici oldukları gözlemlenmiş.

Uyku 1950’li yıllara kadar yarı ölüm, şuur kaybı, fizyolojik baygınlık gibi tanımlamalarla açıklanabiliyorken, teknolojinin ilerlemesiyle beyin dalgalarının hareketlerinin incelenmeye başlaması sonrasında, beynin ve organların çalışmaya devam ettiği sadece şuurun yarı kapanık evreye geçtiği anlaşılmıştır.

“Uyumazsan büyüyemezsin”. Annelerin çoğu zaman uyumak bilmeyen enerjik çocuklarına söylediği bu cümleler, onları uykuya teşvik etmenin yanı sıra, hakikaten doğruluk payı da içeriyor. Zira büyüme hormonunun salgılanmasına yardımcı olan hipofiz bezi, sadece derin uykuda tam manasıyla çalışabiliyor. Annelerimiz bunu ne kadar bilinçli söylüyordu bilemiyoruz ama yine de enerji toplamak, bedeni yenilemek, hafızayı güçlendirmek ve günlük yaşam koşuşturmacasına ayak uydurmak için kaliteli bir uyku düzenine sahip olmamız gerekliliğini ilk onlar öğrettiler. Hangi pozisyonu seçerseniz seçin, mutlaka aynı saatte uyumaya ve uyanmaya gayret edin. Uykusuz kalmak, her açıdan bedeninizi yorar ve sağlık sorunlarına yol açar.

uyku pozisyonlari kisiliginizin aynasidir Uyku Pozisyonu Kişiliğinizin Aynasıdır

Etiketler: , ,