Yumurtalarla Ebru Yapıyoruz

Yumurtalarla Ebru Yapıyoruz

Resimde gördüğünüz nesneler boyalı şeker ya da kabuğu boyanmış paskalya yumurtaları değil. Bildiğimiz haşlanmış kabuğu soyulmuş yumurtalar. Sofra kültürü eğlenceli ve bir o kadar da uçsuz bucaksız bir deneyim. Bu yumurtaları sofraya getirdiğinizde yemeyecek, tadını merak etmeyecek insan olmasa gerek.  Üstelik çok kolay ve pratik bir yapılışı var.

Önce yumurtalarınızı klasik şekilde su dolu bir kaba yerleştirin ve kaynatın. Pişen yumurtaları rastgele yerlerinden çatlatın. Dilediğiniz rengi vermek için konsantre meyve sularından faydalanabilirsiniz. Bambum kullanıcıları olarak sağlıklı ürünler kullanan ve besleyici besinler tüketen bilinçli tüketicilerimize, bu aşamada gıda boyası kullanmamalarını öneriyoruz. Sadece sebze ve meyvelerin suları ile hazırlayabileceğiniz, renklendirme işlemi ile bu yumurtaları hazırlayabilmeniz mümkün.

Mesela turuncu alacalı yumurta için çatlattığınız yumurtayı portakal sulu bir kapta 2 dakika kadar daha kaynatmanız yeterli olacaktır. Kırmızı renk için üzüm, vişne suyundan ya da pekmezli sudan faydalanabilirsiniz. Yeşil renk için son haşlama suyuna 1 yaprak ıspanak eklenebilir.

Sonrasında yumurtaların kabuklarını soyun ve sanat eseri kıvamında ebruli yumurtalarınızı Bambum kaseye aktarıp ikram edin.  Afiyet olsun.

yumurtalarla ebru yapiyoruz Yumurtalarla Ebru Yapıyoruz

Etiketler: , ,