Zeytin ve Kostik Kardeşliği

Zeytin ve Kostik Kardeşliği

Zeytin ağacı Güney Ön Asya kökenli bir bitkidir. Anadolu’nun Ege kıyıları, Yunanistan ve adalarda insanoğlu henüz dünyada değilken, zeytin ağacı vardı. Homeros’un şiirlerinde ve destanlarında sıkça bahsettiği zeytin, mitolojinin kutsal saydığı bir bitkidir. Denizi ve kalkerli toprağı seven, kışın bile yapraklarını dökmeyen, sürekli yaşayan ve ölmeyen bir ağaç olarak barışın ve ölümsüzlüğün sembolü haline gelmiştir. Homeros söylevlerinde sık sık zeytinyağıyla yıkadıkları bedenlerinden, şifasından bahseder. Eminiz o zamanlar kostik gibi bir katkı maddesi henüz keşfedilmemişti.

Eskiden beri Ege halkının da şifasından faydalandığı zeytinyağı, bugün çok farklı teknikler kullanılarak elde ediliyor. Elbette zeytinin hasat edilmesiyle başlayan ve oldukça meşakkatli bir süreç sonrasında sofralarımıza kadar geliyor. Toplayıcılar o bilmem kaç yıllık ağacın altına bezler seriyorlar, sonra kâh sallaya sallaya, kâh dallarını incitmeden sopayla düşürerek, yeri geldiğinde elleriyle kopararak topluyorlar zeytinleri. Sonra hepsini teker teker boylarına ve renklerine göre ayrıştırıyorlar. Yağı çıkarılacaklar bir tarafa toplanırken, sofralık zeytinler bir başka tarafa istifleniyor. Yağlık zeytinler aynen meyve suyu çıkarır gibi soğuk sıkım tekniğiyle sıkılıp, zeytinyağı oluyor. Sofralık zeytinler ise, kuyulara indiriliyor ya da çelik tanklara basılıyor. Bu noktada kaya tuzundan ve kaynak suyundan faydalanıyor ve zeytinler cinsine göre en az 1 ila 5 ay buralarda acısı çıksın diye bekletiliyor. Zaman içinde tatlanır ve tadına doyum olmaz sofralık zeytin kıvamına geliyor. Tabi bu anlattıklarımızı, iyi tarım yapan, insanlara zarar vermeden üretim yapma ahlakına ve vicdanına sahip üreticiler yapıyorlar.

Diğerleri neler yapıyor? Kostik, diğer adıyla sabun sodası kullanıyorlar. Bu madde zeytinin çabucak acısını bırakmasını ve 10 gün gibi bir süre zarfında sofralarımıza ulaşmasını sağlıyor. Kostik çok ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir katkı maddesidir. Özellikle görme problemlerine, akciğer ve karaciğer sorunlarına kadar geniş bir yan etkisi var. Hatta kostik zeytinyağlı sabunların bile içine konuluyor.

Bir de siyah zeytin mucizesi var. Alacalı siyah-kahve renklerini alan doğal tuz ve suya basılan zeytinler nasıl parlak mı parlak, simsiyah oluyor? Mucize yine bir katkı maddesi oksidation tetroamin. Tekstil boyası da diyebileceğimiz bu maddeden daha da kötüsü var maalesef, bazı üreticilerin zeytin havuzlarına paslı demirler attığı bile söyleniyor. En masumu da gıda boyası kullanıyor

İşte yine iş başa düşüyor, ya çiğ zeytinden kendimiz zeytinlerimizi yapacağız ya da paket halinde, güvendiğimiz firmaların zeytinlerinden yiyeceğiz. Resimde gördüğünüz zeytin bizzat ağaçtan incitmeden toplanılmış, içme suyu ve kaya tuzuna bastırılmış ve muhteşem bir tada sahip doğal zeytinlerdir.

zeytin ve kostik kardesligi Zeytin ve Kostik Kardeşliği

Etiketler: , ,